Erdődi Imre Biogazda
Elkötelezett magyar kistermelő
A biogazdálkodás szellemisége 1986-ban érintett meg a gödöllői egyetemen tartott „vegyszermentes” gazdálkodási tanfolyamon, amely azóta is minden évben megtartásra kerül Biodinamikus tanfolyam néven. Ekkor még az iparban dolgoztam, de a rendszerváltás utáni hanyatló ipari miliőben már nem éreztem jól magam.
Váltottam, s fő állásban több cégnél is üzletkötőként tevékenykedtem. Közben másodállásban 1996-ban a visszakapott 5 ha-os szülői örökségen, őseim tapasztalatára támaszkodva kezdtem el gazdálkodni konvencionális módon.
1999-ben egy biogazda tanfolyam elvégzését követően tértem át a biogazdálkodásra. A biogazdálkodásra való átállás tanulásának kezdetén gabonaféléket kezdtem termelni. 2004-től a vetésszerkezetembe a zöldségfélék termesztését is beillesztettem. A régióban tudtommal egyedül én foglalkozom biobúzafű termesztéssel, melyet a saját gazdaságomban megtermelt bio tönkölybúzából nevelek.
2011-től egyes termékeim feldolgozásával bővítettem tevékenységemet. A helyi hadházi tájjellegű káposztából tejsavas erjesztésű savanyú káposztát, tönkölybúzából lisztet, napraforgóból hidegen sajtolt olajat készítünk.
Jelenleg 30 ha-on gazdálkodom, szezonálisan közel 15 embernek, összességében több mint 1000 munkanapra való munkát biztosítva, kézi gyomirtás, betakarítás, áruválogatás, piacra való készülődés során.
Termékeimet helyben, valamint a debreceni, budapesti és a miskolci biopiacokon értékesítem.
A termés többi részét szerződött partnereimnek szállítom, ezek laborvizsgálatot követően kerülnek feldolgozásra, majd kerülnek a bel- és külföldi áruházak polcaira, elsősorban bébiételek formájában.
Számomra a biogazdálkodás egy életforma, melynek során a múltból meríthetek, a jelennek egészséges táplálékot adhatok, miközben a termőföldet megőrizhetem a jövő nemzedékének.
Miként kezdtem el a biogazdálkodást
A rendszerváltás után lehetőségem nyílt visszatérni a gyökerekhez. Így a szövetkezettől visszavett, szüleimtől örökölt 5 hektáros földön kezdtem el 2000-ben a biogazdálkodást.
A biotermelés szemléletének csíráját Dr. Mezei Ottóné Klárika nénitől – aki a magyar Biokultúra Egyesület alapítója, illetve a Rudolf Steiner útmutatásai alapján kialakult biodinamikus gazdálkodás magyarországi „anyja” – kaptam.
Az átállás kezdetén a biogazdálkodásban fontos vetésforgóban az akkori tudásom alapján talajt gyógyító zabot, lucernát vetettem tönkölybúzával kiegészítve. A biogazdálkodás elején sok segítséget kaptam a gyakorlati tapasztalatokkal rendelkező biogazdáktól, valamint a rendszeres éves ellenőrzések során az ellenőröktől.
2005-ben a szomszédos 11 ha-os területtel bővült a gazdaságunk és elkezdtük az öntözéses zöldségtermesztést. Nem sokkal ezután biozöldségeinkkel megjelentünk a biopiacokon is.
Gazdaságunk 2000-től a Biokontroll Hungária Kft által ellenőrzött biogazdaság.